JULES VERNE ÖZEL BURSA ANA VE İLKÖĞRETİM OKULU

Uludağ Üniversitesi Güçlendirme Vakfı ile Mission Laique Française ortak girişimiyle kumlan, iki kültür ve üç dilde eğitim verilen özel eğitim kurumu.
1996'da Bursa'da kurulu Oyak-Renault Otomobil Fabrikası'nın Fransız çalışanlarının çocukları için açılmış özel okula müdür olarak atanan Norbert Bousquet ile Erbak Uludağ Fabrikası sahiplerinden Mehmet Erbak'ın çabalan sonucu 1997 yılında Uludağ Üniversitesi Güçlendirme Vakfı ve Mission I.aique Française işbirliği ile kuruldu.
Kurucu Müdür Norbert Bouscjuet, okula Jules Verne adının verilmesinin nedenini, gazeteci Zühal Kişin Köseoğlu ile yaptığı bir görüşmede şöyle açıklamaktadır:
"Bu okul, Jules Vernevâri kuruldu. Çünkü Jules Verne'in kitapları büyn.ik macera içeriyor. Bilim kurgu yanı söz konusudur. Her şeyden önce yapıtlarında yolculuk, farklı kültürdeki insanlar ve farklı şeylerle karşılaşma, buluşma vardır."
19 Eylül 1997'de başlangıç olarak ana okulu düzeyinde eğitim öğretim etkinliklerine başlayan okulun açılışında Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Daniel Le Ojuartier de bir konuşma yaparak, bu girişimin Türk-Fransız ilişkilerinin gelişmesinde kopili işlevi üstleneceğini belirtti.
1902 yılında Fransa Eğitim ve Dışişleri bakanlıklarının ortak çalışması ile kumlan Mission Laique Française'in 30 ülkede 70 dolaylarında eğitim kurumu bulunuyor. Bursa'da açılan okul, 11 yıl eğitim verecek bir kurum olmayı hedeflemekte idi. Ancak, bazı engeller nedeniyle 2001-2002 öğretim yılında 'Özel Bursa İlköğretim Okulu' adıyla Uludağ Üniversitesi kampus alanı içinde etkinliğini sürdürdü; İstanbul kökenli 'Tevfik Fikret Lisesi' ile birleşme çalışmaları yürütülmekte (2002).


Basın Etik ve Akreditasyon Kurulu ilk toplantısını yaptı

BGC ev sahipliğinde gerçekleşen ilk toplantıda Basın Etik ve Akreditasyon Kurulu İşleyiş Esasları ele alı... devamı

Başkan Aktaş BGC’ye konuk oldu

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BGC Yönetim Kurulu toplantısına konuk oldu. devamı

Bayram Gazetesi hazırlık çalışmaları başladı

Kurban Bayramı’nın ilk günü yayınlanacak olan Marmara Bayram Gazetesi’nde ana konu olarak “Eğitim ve e... devamı

MEDYA’DA YAPILANMA VE ÖZGÜRLÜK ZAMANI

TGK ve BGC Başkanı Nuri Kolaylı’dan 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü açıklaması. devamı

Oktay Kayalar yaşamını yitirdi

BGC üyesi gazeteci Oktay Kayalar, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. devamı