JULES VERNE ÖZEL BURSA ANA VE İLKÖĞRETİM OKULU

Uludağ Üniversitesi Güçlendirme Vakfı ile Mission Laique Française ortak girişimiyle kumlan, iki kültür ve üç dilde eğitim verilen özel eğitim kurumu.
1996'da Bursa'da kurulu Oyak-Renault Otomobil Fabrikası'nın Fransız çalışanlarının çocukları için açılmış özel okula müdür olarak atanan Norbert Bousquet ile Erbak Uludağ Fabrikası sahiplerinden Mehmet Erbak'ın çabalan sonucu 1997 yılında Uludağ Üniversitesi Güçlendirme Vakfı ve Mission I.aique Française işbirliği ile kuruldu.
Kurucu Müdür Norbert Bouscjuet, okula Jules Verne adının verilmesinin nedenini, gazeteci Zühal Kişin Köseoğlu ile yaptığı bir görüşmede şöyle açıklamaktadır:
"Bu okul, Jules Vernevâri kuruldu. Çünkü Jules Verne'in kitapları büyn.ik macera içeriyor. Bilim kurgu yanı söz konusudur. Her şeyden önce yapıtlarında yolculuk, farklı kültürdeki insanlar ve farklı şeylerle karşılaşma, buluşma vardır."
19 Eylül 1997'de başlangıç olarak ana okulu düzeyinde eğitim öğretim etkinliklerine başlayan okulun açılışında Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Daniel Le Ojuartier de bir konuşma yaparak, bu girişimin Türk-Fransız ilişkilerinin gelişmesinde kopili işlevi üstleneceğini belirtti.
1902 yılında Fransa Eğitim ve Dışişleri bakanlıklarının ortak çalışması ile kumlan Mission Laique Française'in 30 ülkede 70 dolaylarında eğitim kurumu bulunuyor. Bursa'da açılan okul, 11 yıl eğitim verecek bir kurum olmayı hedeflemekte idi. Ancak, bazı engeller nedeniyle 2001-2002 öğretim yılında 'Özel Bursa İlköğretim Okulu' adıyla Uludağ Üniversitesi kampus alanı içinde etkinliğini sürdürdü; İstanbul kökenli 'Tevfik Fikret Lisesi' ile birleşme çalışmaları yürütülmekte (2002).


Vali Yakup Canbolat BGC’ye konuk oldu

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı ve BGC Yönetim Kurulu üyeleriyle ... devamı

BGC ÖDÜL SÜRECİ BAŞLADI

Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması’na başvurular başladı. devamı

VALİ CANBOLAT: BASINLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞACAĞIZ

BGC yönetim kurulu, Bursa Valisi Yakup Canbolat’ı ziyaret etti. devamı

Bursa Valisi Küçük'ten BGC'ye veda ziyareti

Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. devamı

Basın Etik ve Akreditasyon Kurulu ilk toplantısını yaptı

BGC ev sahipliğinde gerçekleşen ilk toplantıda Basın Etik ve Akreditasyon Kurulu İşleyiş Esasları ele alı... devamı