REŞİT MÜMTAZ PAŞA

REŞİT MÜMTAZ PAŞA
(İstanbul 1856-ay. 1921) Osmanlı ynetici, devlet adamı ve Hudavendigâr (Bur¬sa) valilerinden. Özel öğrenim gördü. Genç yaşında devlet hizmetine girdi. Çeşitli gö¬revlerde bulundu, bir süre Takvimi Veka-yf de çalıştı. 1896'da Devlet Şurası (Danış¬tay) mülkiye dairesi üyeliğine, 1897'de Bey¬rut valiliğine atandı. 1903'ten 1906'ya değin Hudavendigâr vilâyeti (Bursa) valiliği görevinde bulundu. Günümüzde Fevzi Çakmak Caddesi adıyla anılan caddeyi kuzey ucuna değin uzattı, yine günümüzde Cumhuriyet Caddesi adıyla anılan caddenin ve Altıparmak Caddesi'nin (Çakırhamam'dan günümüzdeki Atatürk Stadı'na değin) açılışını gerçekleştirdi. Ahmet Vefık Paşa Hastanesi'ne iki pavyon eklettirdi. Ayrıca Bursa'da ilk kez içmesuyu şebekesini kurdurdu, bu amaçla Maksem'deki su deposunu yaptırdı.
1906-1908 arasında İstanbul şehremini (belediye başkanı) olarak lıizmet verdi. 1908 Devrimi'nden sonra rütbeleri geri alınarak Midilli'ye sürgüne gönderildi. 30 Ekim 1918'de Mondros Bırakışması'nın imzalan-masından hemen sonra Dahiliye nazırlığına getirildi (1918). 1920'de kurulan Damat Fe¬rit Paşa hükümetinde Devlet Şurası başkanlığına vekâlet etti.


Marmara Bayram’ın konusu “Bursa turizmi”

Marmara Bayram Gazetesi’nde ana konu olarak “Bursa turizmi ve Bursa’nın bilinmeyen yöreleri” ele alınaca... devamı

BGC ödülleri sahiplerini buldu

BGC Başarı Ödülleri Yarışmasında dereceye giren basın mensuplarının ödülleri, Nilüfer Sahnesinde sah... devamı

BGC Başarı Ödülleri Yarışması sonuçlandı

Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel olarak organize edilen “BGC 2018 Başarı Ödülleri Yarışmas... devamı

Vali Yakup Canbolat BGC’ye konuk oldu

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı ve BGC Yönetim Kurulu üyeleriyle ... devamı

BGC ÖDÜL SÜRECİ BAŞLADI

Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması’na başvurular başladı. devamı