SAGAY, Esat

SAGAY, Esat
(Selanik Karaferiye 1874-Ankara 1938) Asker ve siyaset adamı; 3, 4 ve 5. dönem Bursa milletvekili. Tam adı Mehmet Esat'tır. Manastır Aşar Nâzın Yusuf Bey'in oğludur. 1894'te Harbiye'den mezun oldu. 1898'e değin Suriye'de görev yaptı. Harbiye'ye Almanca ve daha sonra Erkânı Harp Mektebi'ne (Harp Akademisi) taktik öğretmenli¬ğine atandı. Mustafa Kemal'in (Atatürk) ho¬cası oldu. Beyrut'ta Askeri Rüştiye müdürüğü yaptı. Balkan Savaşı'na binbaşı rütbe¬si ile alay komutanı olarak, ardından Birinci Dünya Savaşı'nda Çanakkale savaşlarına katıldı. 1914'te kaymakam (yarbay), 1917'de miralay (albay) oldu. 1919'da bu rütbeden emekli oldu. Askerlik hizmetleri dolayısıyla pek çok madalya ve nişan ka¬zandı.
Kurtuluş Savaşı'ndan sonra bir ara istanbul Belediye Meclisi üyeliği görevinde bulundu. 1927, 1931 ve 1935 seçimlerinde Bursa'dan milletvekili seçildi. 27 Eylül 1930 - 19 Eylül 1932 tarihleri arasında Milli Eği¬tim Bakanlığı yaptı.
Milletvekili iken 22 Mayıs 1938'de öldü.
 


BGC ödülleri sahiplerini buldu

BGC Başarı Ödülleri Yarışmasında dereceye giren basın mensuplarının ödülleri, Nilüfer Sahnesinde sah... devamı

BGC Başarı Ödülleri Yarışması sonuçlandı

Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel olarak organize edilen “BGC 2018 Başarı Ödülleri Yarışmas... devamı

Vali Yakup Canbolat BGC’ye konuk oldu

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı ve BGC Yönetim Kurulu üyeleriyle ... devamı

BGC ÖDÜL SÜRECİ BAŞLADI

Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması’na başvurular başladı. devamı

VALİ CANBOLAT: BASINLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞACAĞIZ

BGC yönetim kurulu, Bursa Valisi Yakup Canbolat’ı ziyaret etti. devamı