SAGAY, Esat

SAGAY, Esat
(Selanik Karaferiye 1874-Ankara 1938) Asker ve siyaset adamı; 3, 4 ve 5. dönem Bursa milletvekili. Tam adı Mehmet Esat'tır. Manastır Aşar Nâzın Yusuf Bey'in oğludur. 1894'te Harbiye'den mezun oldu. 1898'e değin Suriye'de görev yaptı. Harbiye'ye Almanca ve daha sonra Erkânı Harp Mektebi'ne (Harp Akademisi) taktik öğretmenli¬ğine atandı. Mustafa Kemal'in (Atatürk) ho¬cası oldu. Beyrut'ta Askeri Rüştiye müdürüğü yaptı. Balkan Savaşı'na binbaşı rütbe¬si ile alay komutanı olarak, ardından Birinci Dünya Savaşı'nda Çanakkale savaşlarına katıldı. 1914'te kaymakam (yarbay), 1917'de miralay (albay) oldu. 1919'da bu rütbeden emekli oldu. Askerlik hizmetleri dolayısıyla pek çok madalya ve nişan ka¬zandı.
Kurtuluş Savaşı'ndan sonra bir ara istanbul Belediye Meclisi üyeliği görevinde bulundu. 1927, 1931 ve 1935 seçimlerinde Bursa'dan milletvekili seçildi. 27 Eylül 1930 - 19 Eylül 1932 tarihleri arasında Milli Eği¬tim Bakanlığı yaptı.
Milletvekili iken 22 Mayıs 1938'de öldü.
 


Vali Yakup Canbolat BGC’ye konuk oldu

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı ve BGC Yönetim Kurulu üyeleriyle ... devamı

BGC ÖDÜL SÜRECİ BAŞLADI

Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması’na başvurular başladı. devamı

VALİ CANBOLAT: BASINLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞACAĞIZ

BGC yönetim kurulu, Bursa Valisi Yakup Canbolat’ı ziyaret etti. devamı

Bursa Valisi Küçük'ten BGC'ye veda ziyareti

Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. devamı

Basın Etik ve Akreditasyon Kurulu ilk toplantısını yaptı

BGC ev sahipliğinde gerçekleşen ilk toplantıda Basın Etik ve Akreditasyon Kurulu İşleyiş Esasları ele alı... devamı