ŞEHZADE MUSTAFA VE CEM SULTAN TÜRBESİ

Bursa merkez Osmangazi İlçesi'nde, Muradiye külliyesi içinde türbe. XV. yüzyıl özelliklerini taşıyan türbe, altıgen planlı olup, altıgen kasnağa oturan kurşun kaplı bir kubbe ile örtülüdür. Yapımı 1476'da tamamlanmıştır. Giriş revakının her yanı mermerdendir. Dört yan duvarında Bursa kemerli pencereler yer almaktadır. Mermer söveli, zarif oymalı ve geçmeli ahşap kapısından girilen türbenin tavanı mermer levhalarla kaplıdır.
Türbede asıl görülmesi gereken yerler, duvarlardaki çiniler ve kubbedeki kalem işçiliğidir. Altıgen firuze çinilerin üzerleri altın yaldızlı Rûmilerle süslüdür. Çini işçiliği olağanüstü güzelliktedir. Egemen renk laciverttir. Kubbede ayrıca "Besmele", "Ayet-el kürsî", "Esmâ-i hüsnâ" ve "Muhammed Rasulullah"; tavanın birkaç yerinde de "Sultan Mustafa rahme'tullah" yazıları bulunmaktadır. Türbenin dilimli bir kemeri bulunan mihrabı alçı stalaktitlerle süslüdür. Kapı ve pencere kapakları, az çok onarım görmüş olmasına karşın, özgünlüklerini korumaktadır.
Türbede beş sanduka bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Fatih Sultan Mehmet'in 1474 yılında ölen oğlu Şehzade Mustafa'ya aittir. Mustafa önce amcası Alaattin'in türbesine gömülmüş ve daha sonra 1479 yılında kendi türbesinin yapımı tamamlanınca buraya nakledilmiştir (Kâzım Bay kal, Mustafa'nın sandukasının seçilemediği kanısındadır). ikinci ve üçüncü sanduka Şehinşah ile oğlu Mehmet'e; dördüncü sanduka da Alemşah'a aittir.
Türbede yatan beşinci kişi ise 1495'te İtalya'da ölen ve 1499'da yurda getirilerek Bursa'da gömülen Cem Sultan'dır.

Bursa Valisi Küçük'ten BGC'ye veda ziyareti

Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. devamı

Basın Etik ve Akreditasyon Kurulu ilk toplantısını yaptı

BGC ev sahipliğinde gerçekleşen ilk toplantıda Basın Etik ve Akreditasyon Kurulu İşleyiş Esasları ele alı... devamı

Başkan Aktaş BGC’ye konuk oldu

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BGC Yönetim Kurulu toplantısına konuk oldu. devamı

Bayram Gazetesi hazırlık çalışmaları başladı

Kurban Bayramı’nın ilk günü yayınlanacak olan Marmara Bayram Gazetesi’nde ana konu olarak “Eğitim ve e... devamı

MEDYA’DA YAPILANMA VE ÖZGÜRLÜK ZAMANI

TGK ve BGC Başkanı Nuri Kolaylı’dan 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü açıklaması. devamı