SÖNMEZALP, Hasip

(Bursa 1917-ay. 2002)Uluslararası "Altın Çekiç" armağanlı, torna-tesfiye ustası. Kadızâde-i Rûmî'nin (/>. bak.) soyundan, miyâhiye ustası Hasip Efendi'nin (ö. bak.) torunudur. Yıldırım İlkokulu'nda ve bir süre ortaokulda eğitim gördükten sonra Sanat Enstitüsü'nün gece kurslarına devam etti. Çalışma yaşamına tornacı çıraklığıyla başladı, 1937'de Merinos Fabrikası'nın inşaatı sırasında tornacı olarak girdi. Bu işyerinde dikkatli ve duyarlı çalışmalarıyla büyük takdir topladı. Özellikle ince işçiliğe gereksinim duyulan onarım ve yapımlar konusunda seçkinleşti. Çocuk yaşından itibaren gökyüzüne ve yıldızlara büyük ilgi duydu. Ankara Radyosunda uzayla ilgili programlar sunan Salih Murat Uzdulek'i dinledikçe bu ilgisi gelişti. Gökyüzünü daha yakından izleyebilmek amacıyla bir teleskop yapmak istedi. Bu konuda yardım almak için başvurduğu İstanbul Üniversitesi'in astronomi kürsüsü, eğitiminin yeterli olmaması nedeniyle istemini geri çevirdi. ABD'de yayımlanan dergilerden birinde gördüğü seksen kez büyütme gücü olan 45 milimetrelik bir objektifi, bir arkadaşı aracılığıyla getirtti. Bunu 130 santimetrelik bir boruya monte ederek ilk gök dürbününü yaptı. Ancak bu dürbün yeterli değildi. Bunun üzerine bir gemi lumboz camını zımpara tozu ve büyük bir sabırla ovalayarak, 17 santimetre çapında ve 225 fokus uzaklığında bir mercek yapmayı başardı. Böylece el emeği ile gerçekleştirdiği güçlü teleskopunu çattı. Bu yapımıyla ilgili bilgileri MecbaniK tlİustrated adlı bilimsel bir dergiye gönderdi. Uygun bulunması üzerine, 18 santimetre çapında ve 60 kez büyütmeli daha güçlü bir teleskopun planlarını çizdi, yapımını tamamladı; bununla ilgili dosyayı ve fotoğrafı söz konusu dergiye gönderdi. 1959'da dergi, gösterdiği başarı dolayısıyla S'yi "Altın Çekiç" armağanı ile ödüllendirdi. O yıl öteki altın çekiçlerden biri uçak, ikincisi otomobil ve üçüncüsü de gelişmiş bir yelkenlinin yapımcılarına verildi! Ödüller, 1960 ve 1961 yıllarında gönderildi. Daha soma mercek eklemek suretiyle, bu teleskopu 200 kez büyütme sağlayabilecek kadar geliştirdi.
Başarılı çalışmaları sonucunda Türk Astronomi Derneği ile Uluslararası Ay Cemiyeti'ne üye kabul edilen S'nin büyük ilgi uyandıran yapımlarından biri de, "zamanı, günleri, gecelerin uzayıp kısalmasını, saat farklarını otomatik olarak gösteren küre biçiminde çok özellikli saat" idi. Muğla'da bir gözlemevi kurulmasına da katkıları olmuştu.
10 Ocak 2002'de ölen Hasip Sönmezalp, ertesi günü Emirsultan Mezarlığı'nda defnedildi.


BGC ödülleri sahiplerini buldu

BGC Başarı Ödülleri Yarışmasında dereceye giren basın mensuplarının ödülleri, Nilüfer Sahnesinde sah... devamı

BGC Başarı Ödülleri Yarışması sonuçlandı

Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel olarak organize edilen “BGC 2018 Başarı Ödülleri Yarışmas... devamı

Vali Yakup Canbolat BGC’ye konuk oldu

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı ve BGC Yönetim Kurulu üyeleriyle ... devamı

BGC ÖDÜL SÜRECİ BAŞLADI

Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması’na başvurular başladı. devamı

VALİ CANBOLAT: BASINLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞACAĞIZ

BGC yönetim kurulu, Bursa Valisi Yakup Canbolat’ı ziyaret etti. devamı