TEZOK, Ömer Fethi, Prof. Dr.

(İstanbul 1915 - Bursa 1978) Tıp doktoru, Bursa (Uludağ) Üniversitesi'nin kurucu rektörü, Bursa Tıp Fakültesi dekanlarından. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul'da yaptı. 1941'de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi' nden tabip teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1944'te Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde başladığı intaniye ve mikrobiyoloji uzmanlık eğitimini 1947'de tamamladı. Bu arada salgın hastalıkların epidemiyolojik araştırmalarına katıldı ve tifüs aşısının hazırlık çalışmalarında görev aldı. Başasistanlık süresi sonunda Silâhlı Kuvvetler Aşı Enstitüsü müdürlüğüne atandı. 1950'cle doçent oldu. 1952-1954 yılları arasında ABD'de Walter Reed Army Medical Center ile NewYork Rockefeller Research İstitude'de sürdürülen araştırmalarda "research fellow" olarak yer aldı. Dönünce 1953 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde intaniye ve bakteriyoloji doçentliğine atandı. 1954'te klinik direktörlüğüne getirildi. 1967'de tuğgeneralliğe yükseltildi. 1974'te askerlikten ayrılarak Bursa Tıp Fakültesi'nin Mikrobiyoloji - Tropikal Hastalıklar ve Parazitoloji kürsüsü profesörlüğüne atandı, aynı yılın kasım ayında Fakülte Kurulu tarafından "dekan" seçildi. 1974'te Bursa (Uludağ) Üniversitesi'nin kuruluş çalışmalarını başlattı, 25 Haziran 1975'te kurucu rektör olarak görevlendirildi. Bu arada Görükle kampusunun temelini attı. 2 Şubat 1978'de üniversite ile ilgili bir görevden dönüşü sırasında geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.
Çeşitli ulusal ve uluslararası tıp kurutuşlarında üye olan Tezok'un yayımlanmış iki kitabı ve çok sayıda bilimsel makalesi vardır.


BGC ödülleri sahiplerini buldu

BGC Başarı Ödülleri Yarışmasında dereceye giren basın mensuplarının ödülleri, Nilüfer Sahnesinde sah... devamı

BGC Başarı Ödülleri Yarışması sonuçlandı

Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel olarak organize edilen “BGC 2018 Başarı Ödülleri Yarışmas... devamı

Vali Yakup Canbolat BGC’ye konuk oldu

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı ve BGC Yönetim Kurulu üyeleriyle ... devamı

BGC ÖDÜL SÜRECİ BAŞLADI

Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması’na başvurular başladı. devamı

VALİ CANBOLAT: BASINLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞACAĞIZ

BGC yönetim kurulu, Bursa Valisi Yakup Canbolat’ı ziyaret etti. devamı