TİMURTAŞ PAŞA HAMAMI (Demirtaş/Gelin Hamamı

TİMURTAŞ PAŞA HAMAMI
(Demirtaş/Gelin Hamamı)
Bursa merkez Osmangazi ilçesi demirtaş mahallesinde, İnönü Caddesi üzerinde tek hamam. Kara Timurtaş Paşa adına oğlu Oruç Bey tarafından XIV. yüzyıl sonlarında veya 1427'de ölümünden önceki bir tarihte yaptırılmıştır. Doğu-batı doğrultu¬sunda 15.75 X 17.85 iç ölçülerinde dikdört¬gen biçimindedir. Kubbelidir. Kubbeye geçiş, içeride prizmatik bademlerin oluşturduğu kuşakla sağlanmıştır.
Üzeri tonoz ve kubbe ile örtülü ılıklığa, soğukluğun doğusunda yer alan kapıdan geçilir. Tonoz, eyvanın üstünü kapatmaktadır. Bu bölüme bağlı halvet, tıraş ma-
1607
 halli ve hela da kubbelidir. Ilıklıktan kemerli bir geçitle göbektaşının bulunduğu sıcaklığa geçilir. Bu bölümde, üzeri kubbelerle örtülü iki büyük halvet yer almaktadır. Külhan, hamamın doğusundadır. Yapı, bir sıra moloz taş ve bir sıra tuğla ile inşa edilmiştir.
Kaynaklarda hamamın XVI. yüzyıl başlarında harap durumda olduğu, bu nedenle taşlarının Rüstem Paşa tarafından söktürülerek Yeni Kaplıca'nın yapımında kullanıldığı belirtilmektedir. Daha sonra Molla Çelebi adlı biri tarafından satın alınarak, 1567'den önce onarılmıştır.
Uzun yıllar depo olarak kullanılan hamam, Kâzım Baykal'ın girişimleri sonucu 1980 sonrasında Vakıflar tarafından onarılarak hizmete açılmıştır.


Oktay Kayalar yaşamını yitirdi

BGC üyesi gazeteci Oktay Kayalar, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. devamı

BGC'LİLER İFTARDA BULUŞTU

Geleneksel BGC iftarı, Kültürpark Salon Medya'da yapıldı. devamı

BGC ÖDÜL SÜRECİ BAŞLADI

BGC Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması’na başvurular başladı. devamı

Orhan Can vefat etti

Bursa Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve spor muhabiri Orhan Can vefat etti. devamı

BGC üyelerine alışveriş olanağı

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, BGC üyelerine yılbaşında 100 TL değerinde giyim veya ayakkabı al... devamı