TİMURTAŞ PAŞA HAMAMI (Demirtaş/Gelin Hamamı

TİMURTAŞ PAŞA HAMAMI
(Demirtaş/Gelin Hamamı)
Bursa merkez Osmangazi ilçesi demirtaş mahallesinde, İnönü Caddesi üzerinde tek hamam. Kara Timurtaş Paşa adına oğlu Oruç Bey tarafından XIV. yüzyıl sonlarında veya 1427'de ölümünden önceki bir tarihte yaptırılmıştır. Doğu-batı doğrultu¬sunda 15.75 X 17.85 iç ölçülerinde dikdört¬gen biçimindedir. Kubbelidir. Kubbeye geçiş, içeride prizmatik bademlerin oluşturduğu kuşakla sağlanmıştır.
Üzeri tonoz ve kubbe ile örtülü ılıklığa, soğukluğun doğusunda yer alan kapıdan geçilir. Tonoz, eyvanın üstünü kapatmaktadır. Bu bölüme bağlı halvet, tıraş ma-
1607
 halli ve hela da kubbelidir. Ilıklıktan kemerli bir geçitle göbektaşının bulunduğu sıcaklığa geçilir. Bu bölümde, üzeri kubbelerle örtülü iki büyük halvet yer almaktadır. Külhan, hamamın doğusundadır. Yapı, bir sıra moloz taş ve bir sıra tuğla ile inşa edilmiştir.
Kaynaklarda hamamın XVI. yüzyıl başlarında harap durumda olduğu, bu nedenle taşlarının Rüstem Paşa tarafından söktürülerek Yeni Kaplıca'nın yapımında kullanıldığı belirtilmektedir. Daha sonra Molla Çelebi adlı biri tarafından satın alınarak, 1567'den önce onarılmıştır.
Uzun yıllar depo olarak kullanılan hamam, Kâzım Baykal'ın girişimleri sonucu 1980 sonrasında Vakıflar tarafından onarılarak hizmete açılmıştır.


Bursa Valisi Küçük'ten BGC'ye veda ziyareti

Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. devamı

Basın Etik ve Akreditasyon Kurulu ilk toplantısını yaptı

BGC ev sahipliğinde gerçekleşen ilk toplantıda Basın Etik ve Akreditasyon Kurulu İşleyiş Esasları ele alı... devamı

Başkan Aktaş BGC’ye konuk oldu

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BGC Yönetim Kurulu toplantısına konuk oldu. devamı

Bayram Gazetesi hazırlık çalışmaları başladı

Kurban Bayramı’nın ilk günü yayınlanacak olan Marmara Bayram Gazetesi’nde ana konu olarak “Eğitim ve e... devamı

MEDYA’DA YAPILANMA VE ÖZGÜRLÜK ZAMANI

TGK ve BGC Başkanı Nuri Kolaylı’dan 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü açıklaması. devamı