TİMURTAŞ PAŞA HAMAMI (Demirtaş/Gelin Hamamı

TİMURTAŞ PAŞA HAMAMI
(Demirtaş/Gelin Hamamı)
Bursa merkez Osmangazi ilçesi demirtaş mahallesinde, İnönü Caddesi üzerinde tek hamam. Kara Timurtaş Paşa adına oğlu Oruç Bey tarafından XIV. yüzyıl sonlarında veya 1427'de ölümünden önceki bir tarihte yaptırılmıştır. Doğu-batı doğrultu¬sunda 15.75 X 17.85 iç ölçülerinde dikdört¬gen biçimindedir. Kubbelidir. Kubbeye geçiş, içeride prizmatik bademlerin oluşturduğu kuşakla sağlanmıştır.
Üzeri tonoz ve kubbe ile örtülü ılıklığa, soğukluğun doğusunda yer alan kapıdan geçilir. Tonoz, eyvanın üstünü kapatmaktadır. Bu bölüme bağlı halvet, tıraş ma-
1607
 halli ve hela da kubbelidir. Ilıklıktan kemerli bir geçitle göbektaşının bulunduğu sıcaklığa geçilir. Bu bölümde, üzeri kubbelerle örtülü iki büyük halvet yer almaktadır. Külhan, hamamın doğusundadır. Yapı, bir sıra moloz taş ve bir sıra tuğla ile inşa edilmiştir.
Kaynaklarda hamamın XVI. yüzyıl başlarında harap durumda olduğu, bu nedenle taşlarının Rüstem Paşa tarafından söktürülerek Yeni Kaplıca'nın yapımında kullanıldığı belirtilmektedir. Daha sonra Molla Çelebi adlı biri tarafından satın alınarak, 1567'den önce onarılmıştır.
Uzun yıllar depo olarak kullanılan hamam, Kâzım Baykal'ın girişimleri sonucu 1980 sonrasında Vakıflar tarafından onarılarak hizmete açılmıştır.


Marmara Bayram’ın konusu “Bursa turizmi”

Marmara Bayram Gazetesi’nde ana konu olarak “Bursa turizmi ve Bursa’nın bilinmeyen yöreleri” ele alınaca... devamı

BGC ödülleri sahiplerini buldu

BGC Başarı Ödülleri Yarışmasında dereceye giren basın mensuplarının ödülleri, Nilüfer Sahnesinde sah... devamı

BGC Başarı Ödülleri Yarışması sonuçlandı

Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel olarak organize edilen “BGC 2018 Başarı Ödülleri Yarışmas... devamı

Vali Yakup Canbolat BGC’ye konuk oldu

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı ve BGC Yönetim Kurulu üyeleriyle ... devamı

BGC ÖDÜL SÜRECİ BAŞLADI

Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması’na başvurular başladı. devamı