YÜCER, Rıza Ruşen

YÜCER, Rıza Ruşen
(?- İstanbul 1959) Gazeteci, Atatürk'ün 6 Şubat 1933 gecesi Bursa Çelik Palas Ote-
 li yanındaki köşkte bir gaip kent ileri geleni ve gazeteciyle yaptığı, sonraları "Bursa Nutku" adıyla tanınan konuşmasını kamuoyuna yansıtan gazeteci. Yaşamı hakkında yeterli bilgi elde edilemedi. Kurtuluş, Savaşı ve sonra Cumhuriyet'in ilk yıllırında Bursa'da çeşitli gazetelerde çalıştı, Yeni Fikir gazetesinin yazı işleri sorumluluğunu üstlendi, Cumhuriyet gazetesinin Bursa muhabirliğini yaptı.
1 Şubat 1933 günü Ulucami'de ezanın Türkçe okunmasına ve kaametin Türkçe verilmesine karşı çıkanların neden olduğu olay dolayısıyla İzmir gezisini yarım bırakarak Bursa'ya gelen Gazi Mustafa Kemal'in (Atatürk), 6 Şubat akşamı Çekirge Caddesi üzerindeki köşkünde yaptığı konuşmayı, O'nun buyruğu üzerine bizzat yazdı. Daha sonra bu konuşma "Bursa Nutku" adıyla anılacak ve yoğun tartışmalara neden olacaktır. O günlerde İstanbul'da yayımlanan Vakit ve Bursa gazetelerinin muhabiri olan Y, bu konuşmaya, İstanbul'da Şaka matbaasında 1947 yılında bastırdığı Atatürk'e Ait Birkaç Fıkra ve Hatıra adlı yapıtında, ken¬disinden söz etmeksizin yer verdi. Ancak daha sonra Avni Altıner ve Kemal Zeki Gen-çosman, yapıtlarında "Bursa Nutku"nun, Atatürk'ün söylediği biçimiyle  tarafından yazılmış olduğunu belirttiler. Altıner, Y'nin, "Bursa nutkunu önüne gelen istismar ediyor. Kitabımda tevazu olsun diye ismimi yazmadım. O tarihte Vakit ve Bursa gazetelerinin muhabiri olarak çalışıyordum. Sofradaki ondört kişiden birisi olarak, 'Efendim' diye söze başlayan bendim" diye konuştuğunu belirtmektedir.
Bir süre sonra Bursa'dan ayrılarak İtanbul'a yerleşen Yücer'in sonraki yaşamı¬na ilişkin bilgi edinilemedi ise de, 1998'de Cumhuriyet gazetesi eki olarak verilen Atatürk'ün Bursa Nutku (Tanıklar ve Belgeler¬le) adlı yapıtında, değişik kişilerin tanıklığına ve belgelere başvurarak konuşmanın Atatürk'e ait olduğunu savunan Reşit Ülker, 1958'de İstanbul'da Rıza Ruşen Yücer'le bizzat görüştüğünü   belirtmektedir.
Kemal Arıburun'un, Atatürk'ten Anılar adlı kitabında ölüm tarihi 1959 olarak verilmiştir


BGC Başarı Ödülleri Yarışması sonuçlandı

Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel olarak organize edilen “BGC 2018 Başarı Ödülleri Yarışmas... devamı

Vali Yakup Canbolat BGC’ye konuk oldu

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı ve BGC Yönetim Kurulu üyeleriyle ... devamı

BGC ÖDÜL SÜRECİ BAŞLADI

Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması’na başvurular başladı. devamı

VALİ CANBOLAT: BASINLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞACAĞIZ

BGC yönetim kurulu, Bursa Valisi Yakup Canbolat’ı ziyaret etti. devamı

Bursa Valisi Küçük'ten BGC'ye veda ziyareti

Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. devamı