Basına açıklama yasağı 10 gün içinde çözülecek

Bu sayfa 2013-10-05 17:14:06 tarihinde yayınlandı ve 1810 kez okundu.

BGC Başkanı Nuri Kolaylı ve yönetim kurulu üyeleri, Bursa’da kamu personelinin basına açıklama yapmasının izne bağlanması üzerine Bursa Valisi Münir Karaloğlu'nu makamında ziyaret etti.


Valilik tarafından alınan son kararla kamu personelinin basına hiçbir açıklama yapamadığını söyleyen BGC Başkanı Nuri Kolayı, bu durumun basit bir trafik kazasından kamu yatırımlarına kadar devletle ilgili her konuda bilgi akışını durdurduğunu söyledi.

Kararın gözden geçirilmesini isteyen BGC Başkanı Kolaylı, “Özel haber yapan meslektaşlarımıza saygımız var. Ancak rutin açıklamaların eskisi gibi bütün medya kurumlarını kapsayacak şekilde devam etmesini istiyoruz. Kamu ile medya arasında bilgi akışının kesilmesi, yanlış bilgilenme sorununu da beraberinde getirebilir. Ayrıca Bursalıların haber alma özgürlüğü kısıtlanmış olur” dedi.

Söz konusu uygulamanın yeni olduğunu ve sistemin oturması için zamana ihtiyaç olduğunu ifade eden Bursa Valisi Münir Karaloğlu da, “Medyaya hangi açıklamanın yapılıp yapılmayacağını kişilerin inisiyatifine bırakamayız. Bu duruma bir düzen getirmeyi hedefliyoruz. Yaklaşık 10 gün içinde sistemin oturacağına ve haber akışının düzenli hale geleceğine inanıyorum. Bu süre sonunda sıkıntılar devam ederse yeniden sizlerle bir araya gelir ve çözüm yolunu birlikte ararız” dedi.

BGC heyetinde Başkan Nuri Kolaylı’nın yanı sıra Başkan Yardımcısı Fuat Kars, Genel Sayman İhsan Bölük, Yönetim Kurulu üyeleri Uğur Uslubaş ve Faruk Kahaman ile Genel Sekreter Sinan Tunç yer aldı.

BGC ÖDÜL SÜRECİ BAŞLADI

Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması’na başvurular başladı. devamı

VALİ CANBOLAT: BASINLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞACAĞIZ

BGC yönetim kurulu, Bursa Valisi Yakup Canbolat’ı ziyaret etti. devamı

Bursa Valisi Küçük'ten BGC'ye veda ziyareti

Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. devamı

Basın Etik ve Akreditasyon Kurulu ilk toplantısını yaptı

BGC ev sahipliğinde gerçekleşen ilk toplantıda Basın Etik ve Akreditasyon Kurulu İşleyiş Esasları ele alı... devamı

Başkan Aktaş BGC’ye konuk oldu

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BGC Yönetim Kurulu toplantısına konuk oldu. devamı