BGC TOKİ KONUTLARI

Bu sayfa 2016-07-29 18:00:18 tarihinde yayınlandı ve 7928 kez okundu.

3 - 31 Ağustos tarihleri arasında Ziraat Bankası Nilüfer Şubesi'ne peşinat ödemeleri yapılacak ve sözleşmeler imzalanacak.

Değerli BGC YUNUSELİ KONUTLARI üyeleri,

TOKİ'den bugün (29 Temmuz) Bursa Gazeteciler Cemiyetimize gelen yazıya göre; 3 - 31 Ağustos tarihleri arasında Ziraat Bankası Nilüfer Şubesi'ne peşinat ödemeleri yapılacak ve sözleşmeler imzalanacaktır.

Detayları TOKİ’nin https://www.toki.gov.tr/talep-satis-teslim/36adresinde yer alan bilgilere göre, sözleşmeler her gün 1 bloğun hak sahipleri tarafından imzalanacaktır. (Liste aşağıdadır)

KONUT FİYATLARI

Konut fiyatlarına ilişkin olarak geçtiğimiz ay girişimde bulunan Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, fiyatların en alt seviyede tutulması amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’ten ve Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’den destek istedi. Bakan Faruk Çelik TOKİ Başkanı’nı iki kez bizzat telefonla arayarak;  Milletvekili Hüseyin Şahin de makamında ziyaret ederek TOKİ Başkanı M. Ergün Turan’dan BGC Yunuseli Konut fiyatlarının maliyetler seviyesinde tutulmasını istediler. Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’in ziyareti sırasında Başkan Nuri Kolaylı, tüm detayları, yapılan çalışmaları anlatarak fiyatların yükseltilmemesi konusunda ısrarcı oldu. Bunun üzerine TOKİ Başkanı ilgili birimlere gerekli talimatı vererek TOKİ’nin https://www.toki.gov.tr/talep-satis-teslim/36adresinde yer alan fiyatların en alt seviyede tutulmasını sağladı.

 

İlk projede yer almayan ek imalatlar, şofben ve şerefiye farkları dahil, https://www.toki.gov.tr/talep-satis-teslim/36adresinde açıklanan fiyat tablosunda, üyelerimizin sözleşme tarihinde ödeyecekleri bedeller ayrıntılı olarak yer alıyor.

Ağustos ayında imzalanacak olan sözleşmelerle birlikte ödenecek olan bedellerden, ilk sözleşmede ödenen 2+1 konutlar için 4.000TL, 3+1 konutlar için de 6.000 TL düşülecek.

 

DİĞER ÖDEMELER

Öte yandan, yine TOKİ’nin aşağıdaki yazısında görebileceğiniz gibi “BSMV, banka komisyonu, emlak vergileri ve sigorta ücretleri vb. ödemeler hak sahipleri tarafından Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanırken konut peşinat tutarları üzerine eklenerek ödenecektir” denilmektedir.

TOKİ yetkililerinden telefonla aldığımız bilgiye göre, 2. peşinat ödemeleri yapılırken ödeyeceğimiz ”BSMV, banka komisyonu, emlak vergileri ve sigorta ücretleri vb.” bedeli yaklaşık 1.000 TL (bin) civarında olacağı tahmin ediliyor.

KONUTLARIMIZIN METREKARELERİ İÇİN BİLGİ NOTU

Hatırlanacağı gibi BGC – TOKİ Konutlarının proje aşamasında yapılan açıklamada, dairelerin net ve brüt metrekarelerine ilişkin olarak şu bilgiler verilmişti:

“ 2+1 konutların merdiven, kat koridorları gibi alanlar dahil brüt metrekareleri 84,92, bu alanlar çıktıktan sonraki kat büyüklükleri 74.76 metrekaredir. Aynı şekilde 3+1 konutların merdiven, kat koridorları gibi alanlar dahil brüt metrekareleri 118,21, bu alanlar çıktıktan sonraki kat büyüklükleri 106,31 metrekaredir. Ayrıca, söz konusu metrekareler “yaklaşık” rakamlardır. BGC Evleri’nin kesin metrekareleri, talep toplamanın ardından çıkılacak olan ihale aşamasında netleşecektir.”

İnşaat çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiği günümüzde, TOKİ’nin yüklenici firmasından aldığımız bilgiye göre, gerçekleşen metrekareler şöyledir:

B1 TİPİ KONUTLAR:

Brüt (Asansör ve Kat holleri dâhil)  = 90 M2

Brüt (asansör ve Kat holleri hariç)  = 77,10 M2

Net  = 63.71 M2

C TİPİ KONUTLAR:

Brüt (Asansör ve Kat holleri dâhil)  =  121,7 M2

Brüt (asansör ve Kat holleri hariç)   = 108,57 M2

Net = 92.47 M2

Net metrekareler, konutların duvardan duvara iç uzunlukları ölçülerek hesaplanmış olup, yüzde yüzlük kullanım alanını ifade etmektedir. 

Piyasa müteahhitlik firmaları ise bu tip daireleri satışa sunarken; B1 tipi konutlar için net 77 m2, C tipi bloklar için 109 m2 olarak tanımlıyorlar. 


ZİRAAT BANKASI NİLÜFER ŞUBESİNDE SÖZLEŞME İMZA TARİHLERİ ŞÖYLE:

B1 - 1.Blok hak sahipleri: 3 Ağustos Çarşamba

B1 - 2.Blok hak sahipleri: 4 Ağustos Perşembe

B1 - 3.Blok hak sahipleri: 5 Ağustos Cuma

B1 - 4.Blok hak sahipleri: 8 Ağustos Pazartesi

B1 - 5.Blok hak sahipleri: 9 Ağustos Salı

B1 - 6.Blok hak sahipleri: 10 Ağustos Çarşamba

B1 - 7.Blok hak sahipleri: 11 Ağustos Perşembe

B1 - 8.Blok hak sahipleri: 12 Ağustos Cuma

B1 - 9.Blok hak sahipleri: 15 Ağustos Pazartesi

B1 - 10.Blok hak sahipleri: 16 Ağustos Salı

B1 - 11.Blok hak sahipleri: 17 Ağustos Çarşamba

B1 - 12.Blok hak sahipleri: 18 Ağustos Perşembe

B1 - 13.Blok hak sahipleri: 19 Ağustos Cuma

B1 - 14.Blok hak sahipleri: 22 Ağustos Pazartesi

B1 - 15.Blok hak sahipleri: 23 Ağustos Salı

C1 – 1.Blok hak sahipleri: 24 Ağustos Çarşamba

C1 – 2.Blok hak sahipleri: 25 Ağustos Perşembe

C1 – 3.Blok hak sahipleri: 26 Ağustos Cuma

C1 – 4.Blok hak sahipleri: 29 Ağustos Pazartesi

 

 

 

BGC YUNUSELİ KONUTLARINDA ELEKTRİK ABONELİKLERİ BAŞLADI

BGC Yunuseli konutlarında elektrik aboneliklerini internet üzerinden veya Merinos’taki hizmet binası ile Agor... devamı

Arınel’in üçüncü kitabı okurlarıyla buluşuyor

Bursa Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazeteci-yazar Arzu Arınel’in üçüncü kitabı Kayıp Osmanlılar okurlarıy... devamı

BGC KONUTLARINDA MUTLU SON

BGC Yunuseli Konutları’nın anahtarları Başbakan Binali Yıldırım tarafından verildi. devamı

BAŞKAN RECEP ALTEPE BGC’YE KONUK OLDU

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun Mart ayı top... devamı

Hayallerimiz gerçek oldu

BGC-TOKİ Yunuseli Evleri projemiz, nihayet teslim almaya başladığımız anahtarlarımızla taçlandı. devamı