Hayallerimiz gerçek oldu

Bu sayfa 2017-03-03 11:52:06 tarihinde yayınlandı ve 3428 kez okundu.

BGC-TOKİ Yunuseli Evleri projemiz, nihayet teslim almaya başladığımız anahtarlarımızla taçlandı.


Hayallerimiz gerçek oldu

ANAHTARLAR CEBİMİZDE J

 

2008 yılında başlayan ve yönetim kurullarımızdaki arkadaşlarımla birlikte büyük emek ve mesai harcadığımız BGC-TOKİ Yunuseli Evleri projemiz, nihayet teslim almaya başladığımız anahtarlarımızla taçlandı.

Ev teslimiyle ilgili işlemler 1 Mart itibarıyla başladı. Aksaklık yaşanmaması için ilk günden bankaya gittim ve sitemize giderek ev teslim işlemlerini bizzat takip ettim.

Bu arada ilk anahtarı teslim alma mutluluğunu da yaşadım. J

İzlenimlerimi ve yapılması gerekenleri sizlerle paylaşmak istiyorum:

PARA YATIRIP BANKAYA GİDİYORUZ

Bu ay Ziraat Bankası Nilüfer Şubesi’nde yaklaşık 5 bin emeklinin promosyon ödeme işlemleri yapılıyor ve gişeler çok yoğun. Bu nedenle Bankada TOKİ’yle ilgili işlemlere başlamadan önce mutlaka toplam ödemenizi Ziraat Bankası’ndaki TOKİ hesabınıza ATM veya internet yoluyla yatırmanız gerekiyor. Bunu herhangi bir Ziraat ATM’sinden de yapabilirsiniz.


ATM veya internet yoluyla ödemenizi yaptıktan sonra Ziraat Bankası Nilüfer Şubesi’ne gittiğinizde, sol taraftaki bizim işlemlerimiz için ayrılmış odaya gitmeniz gerekiyor. Burada bir sürü işlem ve imzanın ardından, “Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve makbuzlar”veriliyor. Sabah saatlerinde gitmenizde fayda var ama “öğleden sonra gitsem olur mu” diye soruyorsanız; bankadaki arkadaşlar işlemlerinizde yardımcı oluyorlar. Örnek olması açısından 3+1 dairem için benden tahsil edilen rakamları sizlerle paylaşayım:

Yüzde 1 KDV                          : 1.665,63

Ortak Gider Avansı*              :     931,00

DASK (deprem sigortası)        :     181,07

Ev sigortası                             :       82,42

TOPLAM                                : 2.860,12EV TESLİMİNE MUTLAKA KİMLİĞİNİZLE GİDİN

Bu işlemler yapıldıktan sonra sıra evimizi teslim almaya geliyor. İki gün üst üste izin alamam diyenler aynı gün içerisinde, sabah banka işlemlerini yapıp ardından siteye giderek iki işlemi de yapabilirler.

Gitmeden önce Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’nin, TC Kimliğinizin, makbuzlarınızı A-4 ebadındaki kâğıda fotokopisini çektirmeniz gerekiyor. TC Kimliğinizin aslı mutlaka yanınızda olmalı.

Bundan sonra, fotokopi ve orijinalleriyle birlikte evraklarınızı alarak TOKİ-BGC Evlerine anahtar teslimi için gidebilirsiniz.


KONUTUNUZDA DETAYLI İNCELEME YAPIN

İlk yapmanız gereken B1-5 No’lu bloğagidip TOKİ tarafından atanan Site Yöneticiliğine başvurmanız. Burada evraklarınız kontrol ediliyor ve iletişim bilgileriniz alınıyor. Ardından B1-9 No’lu bloğa gidip Müteahhitlik ve Müşavir firma yetkilileri tarafından formlar dolduruluyor ve evraklarınız teslim alınıyor. Ardından, bir görevliyle birlikte daireye gidip tespit yapıyorsunuz. Eksik veya sorun varsa burada size verilen evrakı dolduruyorsunuz.

Herhangi bir sorunu atlarım diye sakın panik yapmayın; müteahhitlik firmasının 1 yıl boyunca kendisinden kaynaklanan sorunları çözme taahhüdü var. Akma, sızma, bozulma ve benzeri sorunlar olursa yönetime iletmeniz yeterli olacaktır. Kullanım hatasından kaynaklanan problemler ise bize ait olacak.

Eksik varsa tespit ettikten sonra yine B1-9 No’lu bloğa dönüyoruz. Burada son imzalar atıldıktan sonra mutlu son; ANAHTARIMIZ TESLİM EDİLİYOR. J

Hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.


ALTYAPI ABONELİK İŞLEMLERİ

Gelelim aboneliklere ve ısıtmanın nasıl yapılacağına;

Merkezi sistem ısıtmanın faaliyete geçebilmesi ve bireysel elektrik aboneliklerimizin yapılabilmesi için; Ortak Gider Avansı’nın* içinde yer alan Doğalgaz Merkezi Sistem Güvence - Avans Bedelleri, Elektrik Dağıtım Bağlantı Bedeli ve ortak alan su abonelik bedelinin yatırılması gerekiyor. Yaklaşık 250 bin lira tutan bu işlem için tüm kat maliklerinin ortak gider avanslarını yatırmaları gerekiyor.  Bu nedenle, bu ücretler yatırılana kadar ortak ısınmamız çalışmayacak.

Çok acil taşınması gereken arkadaşlarımızın “Eyvahhh” dediğini duyar gibi oldum. Bu arkadaşlarımız için de TOKİ Müteahhitlik firmasının sahibi Celal Tuna ile TOKİ Site Yönetim organizasyonu için gelen Volkan Şen’in de katıldığı telefon görüşmesi yaptım. Celal Tuna, mevcut endekslere bakılarak doldurulacak taahhütnameyle aboneliğimiz yapılıncaya kadar şantiye elektriğini kullanmamız için izin verecek. Böylece, ısınmamızı da geçici olarak elektrikle sağlayabileceğiz.

DOĞALGAZ

Mutfak ve şofben için gerekli olan doğalgaz aboneliği için Bursagaz Müşteri İlişkileri Birim Yöneticisi Çetin Sabırlı’yla görüştük. Kendisi gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra olumlu olarak dönüş yaptı. Önümüzdeki hafta tüm dairelerin kabulleri yapılıp gazlar açılacak. Taşınan arkadaşımız yönetimden bir belge alarak sözleşmesini yapacak. Bu konuda o anda bilgi verilecek.

 

BUSKİ ABONELİĞİ

BUSKİ Abone İşleri Şube Müdürü Fatma Turhan’la yaptığımız görüşmeler sonucu, önce TOKİ Emlak Site Yöneticiliği listeleri BUSKİ’ye teslim edecek. Fatma Turhan hemen keşif için ekip gönderecek ve önümüzdeki hafta bireysel abonelikler başlayabilecek. Abonelikler için gerekli olanlar ise; Konut Teslim Tutanağı, DASK, kimlik fotokopileri ve 300 Türk Lirası. Bunlarla Acemlerdeki BUSKİ abonelik servisine başvurulması gerekiyor. Ne zaman başvurabileceğimiz konusunda ayrıca bir duyuru yapacağız.

Şu anda abonelikler için sayaç fotoğraflarının çekilmesi gerekmiyor ama, deneme kullanımları olduğu için endekslerde kullanım var. Müteahhitlik firması şu ana kadar olan bedelleri ödediği için, endeksler sıfırdan değil, bu numaralardan alınacak. Elektrik, su, doğalgaz, ısı pay ölçer fotoğraflarını çekmeniz gerekiyor.

Elektrik aboneliği içinse şimdilik beklememiz gerekiyor.

Değerli arkadaşlarım, mutlu sona ulaştığımız anahtar tesliminden sonra yaşanacak olası genel sorunları da yine elbirliği içinde çözeceğimize inanıyorum.

Sevgilerimle.

Nuri Kolaylı

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

 

 

ORTAK GİDER AVANSI: Ortak Mahal ve Kapıcı Dairelerinin Elektrik, Su ve Doğalgaz Abonelik ve Sözleşme Giderleri, Site Yönetimi Merkezi Demirbaşların Alınması, Teknik Malzeme ve Ekipmanların Alımı, Ortak Alan ve Blok Bakımı İçin Temizlik Araç ve Gereçlerinin Alınması, Peyzaj Bakım Malzemelerinin Alınması, Site Yönetimi ve Yönlendirme Tabelalarının Kurulması, Blok Girişleri İçin İlan ve Duyuru Panolarının Yaptırılması, Demirbaş ve Yatırım Giderleri İçin Bir Defaya Mahsus Alınacaktır. Avans Bedelinin 390,00 TL’si Doğalgaz Merkezi Sistem Güvence Bedeli, 75,00 TL’si Doğalgaz Kullanım Avans Bedeli olup bu Bedel Merkezi Sisteme Gelecek Doğalgaz faturalarının kuruma ödenmesinde sıkıntı yaşanmaması için havuzda tutulacaktır. Site Sakinlerine Gelecek Olan Faturalardan Düşülmeyecektir. Ayrıca toplanan avans bedeli’nin 105,00 TL’si Elektrik Dağıtım Bağlantı Bedeli olarak hesaplanmıştır.

**  ORTAK GİDER AİDATI: Ortak Gider Aidat Bütçesi M2 Paylı Gider Kalemlerinde Ortak Alan Çevre/Blok Aydınlatma, Asansör, Hidrofor/Pompa Vs. Elektrik Tüketim Giderleri, İşletme Bütçesi İçerisinde Belirlenmiş Olan Limitler Çerçevesinde Kapıcı Daireleri Elektrik, Su ve Doğalgaz Tüketim Giderleri, Ortak/Peyzaj Alanları İlaçlama ve Çim Biçme Makinesi Yakıt Giderleri, Peyzaj Alanları Sulama Giderleri, Temizlik Malzemesi ve Blok Temizlik Suyu Tüketim Gideri, Elektrik, Sıhhi Tesisat, Mekanik Malzeme Bakım-Onarım ve Sarf Giderleri, Asansör Bakım-Onarım (Garanti Dışı Haller), Fenni Muayene ve Sarf Giderleri, İşveren Mali Mesuliyet, 3.şahıs, Ferdi Kaza, Yönetim Ofisi ve Kapıcı Dairesi Sigorta Giderleri, Site Yönetimi Büro/Ofis, Ulaşım ve Genel Yönetim Giderleri; Eşit Paylı Gider Kalemlerinde İdari, Teknik ve Blok/Bakım Görevlisi Ücret Giderleri, Blok/Bakım Görevlisi ve Teknik Personel İş Elbisesi Giderleri ve Personel Kıdem Tazminat Hakları yer almakta olup her ay alınacaktır.

https://www.toki.gov.tr/AppResources/UserFiles/files/Satis/Bursa/Osmangazi/site.pdf

AİDATLAR BU HESAPLARA YATIRILACAK:

C1, C2, C3, C4, B1-14 ve B1-15 No’lu daireler için: 1.KISIM AİDAT BEDELİ İÇİN HALKBANK (Halkalı Şb.): 878 - 22000579 (TR31 0001 2009 8780 0022 0005 79)

Diğer B1 Bloklar – (B1-14 ve B1-15 No’lu daireler hariç): 2.KISIM AİDAT BEDELİ İÇİN HALKBANK (Halkalı Şb.): 878 - 22000576 (TR15 0001 2009 8780 0022 0005 76)

BLOK TİPİ / M2                                 AİDAT BEDELİ                    AVANS BEDELİ

B1 Blok (75,84 M2)                         102,00 TL                             824,00 TL

C Blok (107,71 M2)                         119,00 TL                             931,00 TL

Aidat ödemelerimiz 1 Mart’tan itibaren başlıyor.

BGC ödülleri sahiplerini buldu

BGC Başarı Ödülleri Yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri törenle sahiplerini buldu. devamı

BGC Başarı Ödülleri Yarışması sonuçlandı

157 eseri tek tek değerlendiren 8 kişilik Jüri, toplam 15 başarı, 15 mansiyon ödülü verdi. devamı

BGC YÖNETİMİNDEN VALİ KÜÇÜK’E ZİYARET

BGC Başkanı Nuri Kolaylı ile yönetim kurulu üyeleri, Bursa Valisi İzzettin Küçük’ü ziyaret etti. devamı

KOLAYLI BGC’DE GÜVEN TAZELEDİ

Türkiye’nin en etkin basın meslek kuruluşlarından Bursa Gazeteciler Cemiyeti başkanlığına Nuri Kolaylı y... devamı

Salman’dan BGC’ye ziyaret

AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman ve AK Parti İl Tanıtım Medya Başkanı Ömer Aybar, Bursa Gazeteciler ... devamı