ÖZYURT, Gürayten, Prof. Dr.

(Bursa 1943) Tıp doktoru, Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi, yoğun bakım ve zehir merkezi kurucusu. İlk ve ortaöğrenimini Bursa Özel Yeni Okul ve Bursa Kız Lisesi'nde tamamladı. 1966'da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi ve Ankara'da Hacettepe Tıp Fakültesi'nde uzmanlık eğitimine başladı. 1969'da bu eğitimini tamamlayarak anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanı oldu. 1970 - 1974 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde uzman olarak görev yaptı. 1974'te İstanbul Üniversitesi'ne bağlı olarak kumlan Bursa Tıp Fakültesi'ne atandı. 27 Kasım 1975'te doçent oldu. Uludağ Üniversitesi ve Bursa Tıp Fakültesi'nin ilk kadın öğretim üyesi olan Ö, bilgi ve görgüsünü artırması amacıyla I977'de ABD'de Alabama eyâleti Birmingham kentindeki Alabama Ünivcrsitesi'ne gönderildi. 1981'de profesörlüğe yükseltildi, 1982'de ana bilim dalı başkanlığına ve Cerrahi Tıp bölümleri başkan yardımcılığına atandı. Aynı yıl ana bilim dalına bağlı Reanimasyon Ünitesi'ni kurdu. Bu ünite Türkiye'deki üçüncü ve Anadolu'daki ilk yoğun bakım ünitesidir.
Uludağ Üniversitesi kararıyla 1984'te Batı Almanya'daki çeşitli üniversitelerin yoğun bakım üniteleri ile zehir danışma merkezlerini izledi. 1985 - 1988 yılları arasında Bursa Tıp Fakültesi'nin Cerrahi Tıp Bilimleri bölüm başkanlığını, 1982 - 1991 yılları arasında Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı başkanlığını yaptı. 1991 'de ABD'de Atlanta kentindeki Emory Üniversitesi Yoğun Bakım Üniteleri ve Georgia Zehir Danışma Merkezleri'nde çalışmaları izledi. 20 Nisan 1993'te Klinik Toksikoloji Birimi başkanlığına getirildi, 3 Ocak 1996'da bu birime bağlı Uludağ Zehir Danışma Merkezi'ni kurdu.
Anesteziyoloji, yoğun bakım, tıp eğitimi ve toksikoloji alanlarında Türkçe ve İngilizce, ulusal ve uluslararası toplam 150 makalesi ve bildirisi ile Yoğun Bakım adlı bir kitabı bulunan Özyurt, 1992'de Türk Anesteziyoloji ve Reaııüııasyon Derneği Bursa Şubesi'ni kurdu ve dört yıl başkanlığuıı üstlendi. 1996'da kurduğu Klinik Toksikoloji Derneği'nin başkanlığını yaptı.
Avrupa Yoğun Bakım ve Tedavi Derneği, Uluslararası Ağrı Çalışmaları Birliği ve New York Bilim Akademisi etkin üyesi, Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KADER) Bursa Şubesi kurucusu ve başkanı (1999).


ÜYELERİMİZE İNDİRİM YAPAN FİRMALAR

BGC üyelerine indirim yapan sağlık ve eğitim kurumları ile yapılan sözleşmeler yenilendi. devamı

BGC ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU...

Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel olarak organize edilen “BGC Başarı Ödülleri Yarışması”... devamı

BİK GENEL MÜDÜRÜ DURAN: “BASINIMIZA KATKI İÇİN VARIZ”

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran, BGC Başkanı Nuri Kolaylı’yı Basın Kültür Sarayı’ndak... devamı

BGC ÖDÜL SÜRECİ BAŞLADI

Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından her yıl geleneksel olarak organize edilen Gazetecilik Başarı Ödülleri Y... devamı

Marmara Bayram’ın konusu “Bursa turizmi”

Marmara Bayram Gazetesi’nde ana konu olarak “Bursa turizmi ve Bursa’nın bilinmeyen yöreleri” ele alınaca... devamı