Orkun Uçar

Metal Fırtına'nın yazarı Orkun Uçar. Okurlarıyla "derin ilişkiler"i konuştu
 
-ERGENOKON SORUŞTURMASI BİR DERİN DEVLET TASFİYESİ DEĞİLDİR
-GÖMÜLÜ BULUNAN SİLAHLARIN POLİS TARAFINDAN KONDUĞU ORTAYA ÇIKABİLİR
 
Aydınlarla Yüz Yüze söyleşilerinin dördüncüsü Metal Fırtına'nın genç yazarı Orkun Uçar'ın katılımıyla Basın Kültür Sarayı Uğur Mumcu Etkinlik Salonu'nda yapıldı. Uçar, söyleşisinde "derin ilişkiler" konusunu irdeledi.
Orkun Uçar, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili olarak, "Ergenekon soruşturması bir derin devlet tasfiyesi değildir" derken, soruşturma sonunda orada burada bulunan patlayıcıların, silahların vb. polis tarafından konulduğunun ortaya çıkabileceğini savundu.
Orkun Uçar, söyleşiye "Dünyada tek fikir olmadığı gibi tek doğru da yok" sözleriyle başladı. Burak Turna ile birlikte Metal Fırtına'yı çıkardıklarında, "Ne oluyor? Psikolojik bir savaş mı yürütülüyor?" denildiğini, ama kitabı yazarken bunu akıllarından bile geçirmediklerini anlattı. Uçar, "Yalnızca yeni bir roman türünü denedik. Türkiye'de bilinmeyen, farkında olunmayan bir roman türünü…" dedi.
Metal Fırtına'nın yayınlanması sonrasında, Türkiye'deki "egemen güçlerin" kendileriyle temas kurduğunu ve amaçları için kullanmaya çalıştıklarını ifade eden Uçar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer Metal Fırtına'nın verdiği gazla hareket etseydik, ayrıca bir takım yerlere kısa yoldan tırmanmak gibi bir hırsımız hevesimiz olsaydı bugün bir yerlere savrulmuş olurduk. Belki Ergenekon davasının içinde bile olabilirdik. Çünkü çok çeşitli iddialar öne sürüldü hakkımızda. Bazıları 'Fethullahçı' diye damgalamaya çalışırken, bazıları da 'derin devletin adamları' olarak göstermeye çalıştı. Ama, söylediğim gibi biz işimize baktık, kitaplarımızı yazmaya devam ettik…"
 
TUNCAY GÜNEY'LE HEMŞERİ
Orkun Uçar, Çorum'un Kargılı ilçesinde doğup büyüdüğünü belirterek, Ergenekon davasının en önemli figürlerinden Tuncay Güney'in Kargılı olduğunu söyledi. Bunun bile yeterince "ilginç" bir olay olduğunu ifade eden Uçar, "Tuncay'la birlikte bir kitap yazma girişimimiz oldu. Kendisiyle MSN üzerinden bağlantı kurup konuştum. Ama, adamın bazı bağlantılara hala sahip olduğunu düşündüğümden, bu kitabı yazmaktan vazgeçtim. Fakat, adamın bazı şeyleri bildiği çok kesin…" diye konuştu.
Konuşmasında, Ergenekon davasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Uçar, "Ergenekon için ne düşünüyorsunuz derseniz, birçok şey söyleyebilir, anlatabilirim. Bunların da bir kısmı çok doğru, bir kısmı da herhalde çok yanlış olur. Yargıda olan bir dava hakkında konuşmak doğru da değil zaten. Ama şunu kesinlikle söyleyebilirim: Ergenekon, çok basit, bir derin devlet tasfiyesi değildir. Derin devlet dediğiniz, devletin menfaatleri için çalışır. Başka bir amacı olmaz… Burada ise ortaya çıkıyor ki, öyle değil" dedi.
Uçar, bir soru üzerine, "Ergenekon davasının sonunda,  bugün orada burada bulunan patlayıcıların, silahların polis tarafından konulduğu da ortaya çıkabilir" iddiasında bulundu.
Duruşması ve soruşturması süren bir dava hakkında konuşmanın doğru olmadığını yineleyen Uçar, bu sözlerinin davanın çeşitli olasılıklara açıklığı olarak anlaşılması gerektiğini belirtti. Uçar, "Bugün o davada yargılananların bir kısmı belki hüküm giyer, ama inanıyorum ki bir kısmı da gelecekte milletvekili, bakan, hatta cumhurbaşkanı bile olabilir" dedi.

FOTORAF ALTI
Orkun UÇAR 1
Eğer Metal Fırtına'nın verdiği gazla hareket etseydik, ayrıca bir takım yerlere kısa yoldan tırmanmak gibi bir hırsımız olsaydı bugün bir yerlere savrulmuş olurduk. Belki Ergenekon davasının içinde bile olabilirdik.
Tuncay'la (Tuncay Güney) bir kitap yazma girişimimiz oldu. Kendisiyle MSN üzerinden bağlantı kurup konuştum. Ama, adamın bazı bağlantılara hala sahip olduğunu düşündüğümden,  kitap işinden vazgeçtim.
Ergenekon için ne düşünüyorsunuz derseniz, birçok şey söyleyebilir, anlatabilirim. Bunların da bir kısmı çok doğru, bir kısmı da herhalde çok yanlış olur. Yargıda olan bir dava hakkında konuşmak doğru değil zaten.
Şunu kesinlikle söyleyebilirim: Ergenekon, çok basit, bir derin devlet tasfiyesi değildir. Derin devlet dediğiniz, devletin menfaatleri için çalışır. Başka bir amacı olmaz. Oysa burada ortaya çıkıyor ki öyle değil.

ÖZGEÇMİŞ:
Orkun UÇAR
Gölcük, Kocaeli 1969. Gazeteci, yazar.
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu.  Çeşitli gazetelerde ve televizyonlarda çalıştı. 1999 yılında Nostromo Dergisi Bilimkurgu Kısa Öykü Yarışması’nda birincilik ödülü alınca yazarlığa profesyonel olarak devam etmeye karar verdi. 2000 yılında internet üzerinde Xasiork Ölümsüz Öykü Kulübü’nü, 2002 yılında da Sibel Atasoy’la birlikte Xasiork Ölümsüz Öyküler Yayımevi’ni kurdu. Bu yayımevi 2004 yılında kapandı.
Burak Turan’la birlikte yazdıkları Metal Fırtına adlı roman, bir dönem en çok satan kitaplar arasına girdi.
Kitapları: Kızıl Vaiz, Kara Gezgin, Metal Fırtına, Asi / Habis Üçlemesi I, Metal Fırtına 2, Metal Fırtına'yı Kim Yazdı ve Hayal Gücünün Komutanları, Kara Divan / Yeraltının Gizli Tarihi, Metal Fırtına 3 / Kızıl Kurt,  Zifir, Derin İmparatorluk, Metal Fırtına 4 / Turan

BGC ödülleri sahiplerini buldu

BGC Başarı Ödülleri Yarışmasında dereceye giren basın mensuplarının ödülleri, Nilüfer Sahnesinde sah... devamı

BGC Başarı Ödülleri Yarışması sonuçlandı

Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel olarak organize edilen “BGC 2018 Başarı Ödülleri Yarışmas... devamı

Vali Yakup Canbolat BGC’ye konuk oldu

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı ve BGC Yönetim Kurulu üyeleriyle ... devamı

BGC ÖDÜL SÜRECİ BAŞLADI

Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması’na başvurular başladı. devamı

VALİ CANBOLAT: BASINLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞACAĞIZ

BGC yönetim kurulu, Bursa Valisi Yakup Canbolat’ı ziyaret etti. devamı